Program „AT VRTIĆ“

Program predškolskog odgoja i obrazovanja djece s teškoćama u razvoju

U Školi se obavlja i program predškolskog odgoja i obrazovanja djece s teškoćama u razvoju, temeljem suglasnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja na ustroj posebnog programa za djecu s teškoćama u dobi od tri godine do polaska u osnovnu školu u ustrojbenoj jedinici programa predškolskog odgoja i obrazovanja pri osnovnoj školi i suglasnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja na provedbu Posebnog programa za djecu s teškoćama u dobi od tri godine do polaska u osnovnu školu u ustrojbenoj jedinici programa predškolskog odgoja i obrazovanja pri osnovnoj školi u organizaciji Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar temeljem mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje za verifikacijom Posebnog programa predškolskog odgoja i obrazovanja s teškoćama u razvoju u organizaciji Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar.

Program traje 3 sata dnevno, od ponedjeljka do petka, a namijenjen je djeci s teškoćama u dobi od 3. godine života do polaska u školu.

Osnovni dokument za upis u program je Nalaz i mišljenje Jedinstvenog tijela vještačenja koje izdaje Zavod za vještačenje profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom

Program „AT VRTIĆ“ je razvojnog karaktera, što znači da je svaki pojedini dio programa utemeljen·na zakonitostima razvoja djeteta u predškolskoj dobi.

Program se koristi kao osnova za izradu osobno usmjerenog plana i programa za djecu s teškoćama u razvoju. U planiranju i programiranju rada je potrebno prilagoditi metode rada vrsti i stupnju teškoća, što znači da će program biti osobno usmjeren na individualne potrebe svakog pojedinog djeteta.

Specifičnost ovog programa je da se ciljevi i zadaci programa osim klasičnim metodama, provode i uz pomoć asistivne tehnologije u Kabinetu za asistivnu tehnologiju za poticanje senzorne integracije.

Osnovni postupci u provođenju programa:

  • određivanje razine psihofizičkih sposobnosti djeteta u trenutku početka provođenja programa, na svakom pojedinom području 
  • odabir odgovarajućih zadataka na osnovu utvrđene trenutne razine sposobnosti koji će otklanjati nepoželjne oblike ponašanja, utvrditi postojeće vještine i poslužiti usvajanju  novih vještina na višoj razini.
  • ostvarivanje navedenog izbora zadataka  prije svega u prirodnim situacijama
  • evaluacija stečenih znanja, vještina i navika 
  • metodičko-didaktičko prilagođavanje sukladno djetetovim sposobnostima
  • rad sa skupinom i individualni rad su temeljni organizacijski oblici rada 
Skip to content