Važno područje našeg rada odnosi se na sljedeće programe:
Produženi stručni postupak (PSP)
PRODUŽENI STRUČNI POSTUPAK / PSP je edukacijsko rehabilitacijski program kojim su obuhvaćeni svi učenici u stacionarnom smještaju škole i oni učenici čiji su roditelji pokazali interes za dodatnom pomoći defektologa.
Program se sastoji od 4 osnovna područja a to su:
- POMOĆ U UČENJU 8 sati tjedno
- EDUKACIJSKO REHABILITACIJSKI PROGRAMI i POSTUPCI 5 sati tjedno
- KREATIVNE RADIONICE-TEMATSKE I PRIGODNE 3 sata tjedno
- ORGANIZIRANO PROVOĐENJE SLOBODNOG VREMENA 9 sati tjedno
Naglasak u radu edukacijskih rehabilitatora u okviru PSP-a je poticanje razvijanja što većeg stupnja socijalne kompetencije djece.
Osim pomoći u savladavanju obrazovnih sadržaja različitim sadržajima i tehnikama, djeci se kroz konstruktivno osmišljavanje slobodnog vremena (grupne i individualne aktivnosti, boravci u prirodi, posjeti kulturnim sadržajima) pruža mogućnost usvajanja osnovnih i složenijih socijalnih vještina i sposobnosti, pozitivnih društvenih vrijednosti te u konačnici prihvatljivog modela ponašanja.
U PSP-u se individualni rad provodi kao nadopuna grupnom radu obzirom na konkretne potrebe djeteta, a isto tako daje mogućnost cjelovitog kontinuiranog njegovog praćenja djeteta.
Stručni rad edukacijskih rehabilitatora uključuje i suradnju s roditeljima djece u smislu savjetovanja i usmjeravanja u odgojnim postupcima.
Također, ostvaruje se suradnja s učiteljima edukacijskim rehabilitatorima iz nastave i stručnom službom škole radi dogovaranja, realizacije i evaluacije postavljenih specifičnih ciljeva.
Program osmišljavaju i provode edukacijski rehabilitatori.
Posebni edukacijsko-rehabilitacijski postupak (PERP)
Program edukacijsko-rehabilitacijskih postupaka sastoji se od posebnih edukacijsko-rehabilitacijskih sadržaja koji se različitim postupcima provode u svrhu uspješnijeg usvajanja nastavnih sadržaja.
Program edukacijsko-rehabilitacijskih postupaka osigurava se svim učenicima koji svladavaju poseban program uz individualizirane postupke i potrebna im je dodatna pomoć edukacijskoga rehabilitatora tijekom odgojno-obrazovnoga procesa.
Program edukacijsko-rehabilitacijskih postupaka provodi edukacijski rehabilitator radom u manjim skupinama u školi prema potrebama učenika, ako nije moguće osigurati produženi stručni postupak.
Program se ostvaruje sukladno školskom kurikulumu.
Program rehabilitacije govorom
Logoterapija je jedan od rehabilitacijskih programa koji se provodi u našoj školi.
Logoterapiju polaze učenici naše škole. Logoterapijom je obuhvaćeno 58-djece koji imaju poteškoće govorenja i slušanja, a najčešće su to razvojne disfunkcije kao dyslalia, NRG, mucanje, razvojne disfazije, teškoće čitanja i pisanja.
Organizacijom rada pokušavaju se zadovoljiti potrebe i mogućnosti dolaska učenika na logoterapiju, kao i njihovih roditelja na razgovore.
Rad se odvija individualno i u paru jedanput do dvaput tjedno prema unaprijed utvrđenom rasporedu.
Kineziterapija
Cilj kineziterapije je da se na temelju stvorenih kinezioloških metoda i kineziterapije uspostavi što normalnije stanje u sustavu učenika, tj. da se učenika iz bolesnog ili oslabljenog stanja dovede u što zdravije. Kineziterapijom želimo pronaći najbliži i najbolji put do ozdravljenja ili podizanja oslabljenih funkcija organizma, da potpomaže dobro fiziološko i motoričko stanje, da utječe na poboljšanje cirkulacije krvi, pravilnog ritma disanja i sprečavanja atrofije mišića.
Metode primjene kineziterapije:
- hypoterapija,
- korektivna gimnastika,
- vježbanje i fitnes centru,
- kroz elementarne sportske ili druge igre te sportske discipline (elementi gimnastike, atletike itd.).
Kineziterapeut
Zoran Ćuić, prof.
Program socijalne kompetencije
Program samozastupanja
Samozastupanje se definira kao govorenje i djelovanje u svoje ime. No, da bi osobe s intelektualnim teškoćama postale dobri samozastupnici trebaju razvijati vještine koje njihovi vršnjaci bez intelektualnih teškoća razvijaju od samog djetinjstva.
Te aktivnosti uključuju razvijanje vještina komuniciranja, provođenja izbora i donošenja odluka, informiranja, preuzimanja odgovornosti i traženja pomoći.
Važnost razvijanja vještina samozastupanja ističe se u istraživanjima koja kao rezultate navode utjecaj samoodređenja, odnosno samozastupanja na pozitivnu sliku odraslosti, odnosno na kvalitetu života.